Ahogy az előző postomban ígértem, jön a hat hetes tudatos-jelenlét tréning. Mostantól másfél hónapon keresztül minden héten megosztok egy-egy feladatot, amelyek segíthenek Nektek is abban, hogy tudatosabbak lehessetek 2018-ban. A teljes tréninget egyébként mindenki megtalálhatja a HVG kiadásában, Ruby Wax Mindfulness kalauz című könyvében, amelynek stílusa számomra sokszor elég bugyuta és erőltetett volt, de azért végigolvastam, mert a téma meg érdekel és voltak benne jó részek. Azért is jó, hogy a tréning hetekre van lebontva, mert így nehéz kifogást találni. Arra tuti elég hét nap, hogy a lent leírt feladatok egyikét elvégezd legalább egyszer, ezzel pedig megtapasztald a mindfulness ezen szegmensét.
NE MARADJATOK LE SEMMI ÚJDONSÁGRÓL, KÖVESSETEK MINKET A FACEBOOKON IS ITT
VAGY AZ INSTAGRAMON KATÁT ITT, BARNÁT ITT
Mindfulnesses alapfogalmakról korábban már olvashattatok ITT, de azért most kezdésként elevenítsük fel, hogy miért is hasznos a TUDATOS JELENLÉT.
A mindfulness testnek és léleknek is egyaránt jót tesz. Kutatások bizonyítják, hogy csökkenti a stresszt, a szorongást, a vérnyomást és a depresszió kialakulásának valószínűségét. Segíti az elfogadást, fejleszti a koncentrációt és a memóriát, fenntartja a szellemi frissességet.
Fontos, mert a legtöbben agyonhajszoltak vagyunk. De miért?
- mindennapi versengések
- stressz
- Automata vezérlés - napi automatizmusok közé sorolható például a fogmosás, vagy a tusolás. Ezek azok a cselekvések, amelyeket már csukott szemmel is el tudnánk végezni, általában nem vagyunk jelen, amikor ezeket a tevékenységeket csináljuk. Hiszen agyunk képessé tesz minket, hogy különféle cselekvéssort a legkevesebb tudatossággal hajtsuk végre. De ennek a veszélye az, hogy ha túl sokat vagyunk robotpilóta üzemmódban, akkor életünk, egy összefüzött események láncolata lesz és nem érzékelünk semmit magunk körül.
- Multitasking - bár sokszor büszkék vagyunk, hogy egyszerre mennyi mindent el tudunk végezni, mégis mindez nem csak a jelen megélését gátolja, hanem kiégéshez is vezethet.
- Rágódás a múlton és a jövőn - a negatív gondolatok, negatív érzéseket táplálnak, így egyre reményvesztettebbé válhatunk
Az első héten a cél, hogy amennyire csak tudjuk kapcsoljuk le a robotpilóta üzemmódot és figyeljük meg, hogy mennyi minden automatizmus az életünkben.
Az első gyakorlat alatt megértjük mit jelent a tudatos jelenlét lényege, hogy mit is jelent észlelni és elfogadni mindent, ami az adott pillanatban történik.
Az első hét feladatai arra szolgálnak, hogy észrevegyük a különbséget észlelés és gondolkodás között.
FELADAT - ÍZLELÉS
Étkezés előtt helyezzünk egy falatot a tenyerünkbe, nézzük meg úgy, mintha sosem láttunk volna még ilyet. Észleljük a színét, felületét, formáját. Figyeljük meg milyen érzéseket kelt bennünk! Miután bevesszük a szánkba ne nyeljük le azonnal, előbb figyeljük meg az ízét, a formáját az összetevőket.
A lényeg nem az, hogy milyen ügyesen csináljuk, hanem, hogy odafigyeljünk valamire, amit minden nap teszünk. Ha elkalalandoznának a gondolataink térjünk vissza az ízlelésre.
Kérdések:
Miben különbözött az élmény a szokásos evéstől?
Milyen volt a falat íze, textúrája?
Hova kalandoztak a gondolatai, amikor nem az ízlelésre figyelt?
TOVÁBBI FELADATOK
Válasszunk ki egy tevékenységet, amelyet minden nap végzünk és amikor sorra kerül próbáljuk meg, hogy minden érzékszervünkkel erre a tevékenységre figyelünk. Pl. teafőzés, gépelés, tusolás - milyen érzés a bőrre csurgó víz, milyen érzés vizesnek lenni? Vegyük azt is észre mikor kotyognak bele a gondolataink az észlelésbe, de aztán tereljük vissza a figyelmünket a tusolásra.
Akit komoyan érdekel a téma lépjen be a Total Mindfulness Package csoportba. Itt megoszthatjuk a tapasztalatainkat illetve minden mindfulness témában írt TP postot megtaláltok.
Kata
forrás: Ruby Wax: Mindfulness kalauz
NE MARADJATOK LE SEMMI ÚJDONSÁGRÓL, KÖVESSETEK MINKET A FACEBOOKON IS ITT
VAGY AZ INSTAGRAMON KATÁT ITT, BARNÁT ITT
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.