Felgyorsult életünk, a multitasking, a stressz, a telefon, a tablet vagy a tévé fénye is okozhat alvásproblémákat. Akiknél leginkább a stressz vagy a különböző technikai kütyük okozta függőségek miatt alakul ki alvászavar, azoknak több módszer kipróbálása is ajánlatos. És fontos a témára figyelni, ugyanis a huzamosabb ideje tartó kialvatlanságnak szerepe van a magas vérnyomás, a szív és érrendszeri betegségek, diabétesz vagy a rosszindulató daganatok kialakulásában. Kutatások szerint, ha valaki napi hat órát alszik, az 13 százalékkal, de még a hét órát alvók is 7 százalékkal növelhetik saját halálozási kockázatukat. De mit tehetsz, ha nem tudsz elaludni, vagy ha éjszaka felébredsz és nem tudsz visszaaludni?
KÖVESS A FACEBOOKON, AZ INSTÁN VAGY CSATLAKOZZ A MINDFULNESS PACKAGE CSOPORTHOZ!
Először is alakíts ki egy lefekvés előtti rituálét
- ne menj el edzeni késő este, mert felmegy a hőmérsékleted, felpörgeted magad
- ne edd tele magad lefekvés előtt - az emésztés nagy energiaigényű, rontja az alvás minőségét
- próbálj meg ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni, vigyél rendszert az alvásodba
- teremts megfelelő környezetet az alvásodhoz! Legyen sötét, legyen megfelelő, hőmérséklet, legyend csend
és lehet mindfulness is, hiszen ez a módszer is segíti az elalvást, vagy az éjszakai felébredés utáni nem visszaalvást. Hogyan csináld?
Ne rágódj a múlton, és ne kattogj a jövőn, próbálj a jelenben lenni. Fogadd el, hogy most ez történik veled! Így máris két stresszforrást csillapítottál. Ezután jöhet a mindfulness meditáció.
Csukd le a szemed, koncentrálj a légzésedre! Lazítsd el a testrészeidet, végig is mehetsz mindegyiken egyenként magadban kimondva a neveiket (pl: ellazul az arcom, ellazul az állkapcsom, ellazul a nyakam, ellazul a jobb vállam stb... ) Vezesd végig a figyelmedet az egész testeden érezd, ahogy minden porcikád laza. Csak erre figyelj. Majd figyelmedet vezesd a hasi idegközpontba a rekeszizmok alá. Engedd be/vedd ide a levegőt, majd figyelj a mellkasodra és képzeld el, ahogy oda áramlik be a levegő. Ezután térj vissza a hasi légzésre, engedd, hogy az idegvégződések megtelljenek oxigénnel, amely elve nyugatólag hat, egy relaxált állapotban pedig remélhetőleg álomba is ringat.
Ha valaki huzamosabb ideje, komolyabb alvásproblémákkal küzd érdemes orvost is felkeresni, nem csak relaxációs vagy meditációs eszközökkel próbálkozni!
KÖVESS A FACEBOOKON, AZ INSTÁN VAGY CSATLAKOZZ A MINDFULNESS PACKAGE CSOPORTHOZ!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.